… wystarczy zaniechać kilku czynności aby uratować świat. Moim skromnym zdaniem najlepiej zacząć od polubienia wszystkiego co żyje.
Dziś w naszej serii opinii znawców tematu ekologii i ochrony przyrody kolejna porcja wiadomości jak uratować świat autorstwa Pani dr Marty Jermaczek-Sitak.
„Jeśli serio chcesz chronić pszczoły (miodne i dzikie), dostrzegasz problem wymierania zapylaczy i wiesz, że to problem również dla naszego gatunku, chcesz stworzyć im azyl w swoim ogrodzie czy sadzie, to weź pod uwagę, że od tego, co zrobisz ważniejsze jest to, czego nie zrobisz. Być może brak działania jest trudniejszy niż działanie, ale tego właśnie potrzeba.
Domki, poidełka, łączki są sprawą drugorzędną.
Mniej znaczy tu więcej. Brak starań przynosi więcej korzyści niż starania. Najważniejsze są dwa punkty:
1. NIE PRYSKAJ. Nie pryskaj na nic i niczym, nie zwalczaj, nie tęp, nie likwiduj, ale przede wszystkim nie pryskaj na żadne owady czy pajęczaki. Każdy oprysk na komary, muchy, kleszcze, ćmy, pająki, mszyce, ślimaki – zabija także pszczoły. Nawet jeśli pryskamy po zmierzchu. Wiele dzikich pszczołowatych jest aktywnych po zmierzchu i przed świtem, niektóre nocują wśród roślin, preparat pozostaje w ogrodzie przez wiele godzin i też zabija.
2. UTRZYMUJ WYSOKĄ BIORÓŻNORODNOŚĆ. Jak najwięcej gatunków roślin, szczególnie dzikich. Nie myśl, jak to zwalczyć, ale jak z tym żyć. Każdy gatunek zwiększa szanse na zdrowie i życie pszczół w tych trudnych dla nich czasach. Jak najwięcej gatunków różnych zwierząt – każde z nich jest częścią sieci zależności, której częścią są pszczoły. Jak najzdrowsza, najbardziej żywa gleba. Jak najwięcej kryjówek, zakamarków, mikrosiedlisk, warstw roślinności (drzewa wysokie i niskie, krzewy, różne wysokości runi). Oczywiście nie oznacza to, że cały ogród musi być dziki i zarośnięty, ale musi w nim być taka część.
To jest najważniejsze. Jeśli pryskasz i niszczysz w ogrodzie wszelkie spontaniczne, dzikie życie, będzie on dla pszczół po prostu miejscem niebezpiecznym, niezależnie od tego, ile domków i poidełek postawisz. Pszczoły są ściśle związane z resztą przyrody. Nie chroń pszczół, chroń przyrodę.”