W poniedziałek 25 stycznia 2021 r. odbyły się obchody 76. rocznicę mordu na 41 kobietach pędzonych w „Marszu śmierci” do Dachau. Tej okrutnej zbrodni dokonali hitlerowcy w lesie w pobliżu Starego Jaromierza . Dokładnie 76 lat po tych tragicznych wydarzeniach pod obeliskiem ku czci zamordowanych odbyły się uroczystości, na które przybyli mieszkańcy gminy, przedstawiciele powiatu i władze Gminy Kargowa i wiele innych osób. Na uroczystość, trasą marszu pomordowanych kobiet dotarł nowosolanin Marek Grzelka wraz z przyjaciółmi. Kolejny raz przeszli Oni ponad 30 kilometrową trasę Marszu Śmierci ze Sławy, przez Wilcze do lasu pod Starym Jaromierzem.
W uroczystości wzięli również członkowie „Stowarzyszenia – Grupa Eksploracyjna Polanie”, które zrzesza miłośników eksploracji i lokalnej historii. Z inicjatywy mieszkańca naszej gminy Mirosława Borczyka grupa ta podjęła się współpracy w ramach partnerstwa społecznego w rozpowszechnianiu historii i pamięci o tragicznych wydarzeniach.
Podczas uroczystości złożono kwiaty, zapalono znicze, zaprezentowano także wiersz napisany specjalnie na tą okazję przez Sławomira Kaczmarka z Gminnego Centrum Kultury w Kargowej.
Historię tamtych tragicznych wydarzeń pokrótce przedstawił burmistrz Kargowej. Kolejnym niezwykłym akcentem tego wydarzenia były dwie salwy z broni bractwa kurkowego, które wykonał przedstawiciel koła łowieckiego. Uczestnicy uroczystości po raz pierwszy usłyszeli przejmujące wystrzały z broni palnej w lesie, w miejscu rozstrzelania kobiet.
Na terenie gminy Kargowa znajdują się dwa miejsca pamięci poświęcone pamięci 41 kobiet. Pierwszy to obelisk w miejscu mordu dokonanego przez Niemców na którym widnieje napis „Miejsce na którym hitlerowcy w 1945 r. zamordowali 41 kobiet” znajduje się on w lesie w pobliżu Starego Jaromierza. Drugi to pomnik znajdujący się w sektorze nr 11 Cmentarza Parafialnego w Kargowej w miejscu w którym spoczęły ekshumowane w 1960 r. szczątki więźniarek.
Powyższa fotografia z przed ponad 60 lat z kargowskich archiwów przedstawia kierownika szkoły Pana Ignacego Romaszko, który pozuje do pamiątkowego zdjęcia z uczniami ze swojej szkoły, po uporządkowaniu i uformowaniu mogiły, po przeprowadzonej w 1960 r. ekshumacji 41ofiar, rozstrzelanych w marszu śmierci.
Jeden z uczestników tego wydarzenia rozpoznał kolegów w następującej kolejności, od lewej: NN (słabo widoczny), drugi Stanisław Stoksik, Jakub Zboralski, Stanisław Kwaśnik, Józef Tutak, Edmund Jerzak, Józef Żachowski, Tadeusz Wiśniewski, Lucjan Dziagiel, Kierownik Ignacy Romaszko, następny NN, Michał Zewar, Alojzy Wajs, następny prawdopodobnie Roman Karpezo i NN.
Waldek Włodek na podstawie informacji JF i fb