Wczoraj, minęła setna rocznica wielkiej Bitwy Warszawskiej, która stoczona została pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego (w myśl założeń szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – gen. Tadeusza Rozwadowskiego) z rosyjskim najeźdźcą w wyniku, której rosyjskie wojsko zostało rozgromione. Między 13 a 25 sierpnia 1920 roku, 26 mln odradzająca się Ojczyzna po rozbiorach, postawiła się 137 mln Rosji. Dzięki temu, że w lipcu 1920 do wojska zgłosiło się 80 tys. ochotników Nasza armia miała prawie 120 tys. żołnierzy przy 135 tys armii rosyjskiej. Parę innych jeszcze zdarzeń, o których można usłyszeć i przeczytać poniżej złożyło się na ten wielki sukces mimo embarga na broń od naszych sąsiadów z południa i północy.
Z tej okazji w różnych miejscach odbywały się różne uroczystości. Pamiętali o tym wydarzeniu również pracownicy Lubuskiego Muzeum Wojskowego, którzy zorganizowali niezwykłe obchody z różnymi atrakcjami. Jedną z nich były potyczki rycerskie ale największe zainteresowanie wzbudziło wśród odwiedzających trzykrotny przejazd czołgu T – 72 (o 11, 13 i 15.00). Do innych ciekawych punktów programu można zaliczyć np: prezentacje „barwa i broń Wojska Polskiego”, mini defiladę pojazdów wojskowych i historycznych” oraz inne pokazy wojskowe. Różne stoiska historyczne na których można było zobaczyć: znaki, emblematy czy drewniane modele wojskowe przyciągały uwagę zwiedzających z różnych miejscowości lubuskiego, Dolnego Śląska czy Wielkopolski.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko X Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa gdzie można było spróbować swoich sił w strzelaniu.
Inne atrakcje mieli uczestnicy obchodów w Nowej Soli: tam było na prawdę na galowo i patriotycznie. Najpierw msza w kościele parafialnym na Pleszówku z udziałem 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, który o 14 poprowadził defiladę ulicami miasta. Kilka minut po 16.00 na błoniach koło Harcerskiej Górki odbył się pokaz musztry i szarży ułańskiej. Nie zabrakło również koncertu pieśni patriotycznych. Wspólne śpiewanie poprowadził Lech Krychowski z kapelą Prima Sort, która ostatnio grała na powstańczej Nocy Muzeów w Drzonowie.
Sulechowskie obchody Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej były podzielone na dwa dni i ze względu na reżim sanitarny odbyły się w okrojonym składzie.
14 sierpnia w 5 Pułku Artylerii odbyła się uroczysta zbiórka żołnierzy z udziałem dowódcy płk Sławomira Kuli i burmistrza miasta Wojciecha Sołtysa. Były odznaczenia, medale, pochwały. W sumie tego dnia kolejny awans otrzymało 18 żołnierzy, 24 pochwały, 4 listy gratulacyjne oraz 4 zostało odznaczonych medalami.
Dnia następnego w kościele garnizonowym odbyła się msza w intencji Ojczyzny, miasta i Wojska Polskiego. Po mszy na jej uczestnicy przeszli pod pomnik i złożyli kwiaty pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego.
Więcej zdjęć z Sulechowa i Nowej Soli