Jak się okazuje zim u nas ci dostatek. Wiele lat żyliśmy w przeświadczeniu, że zima jest jedna, od jesieni do wiosny. Okazuje się jednak że to nie jest takie proste.
Za dwa dni, 22 grudnia mamy początek kalendarzowej zimy, która zaczyna się co roku tego samego dnia a kończy z nastaniem wiosny 21 marca (za 2 miesiące i 27 dni). Nie są to jednak jedyne ramy tej pory roku (jak również innych pór) gdyż oprócz kalendarzowej mamy również zimę astronomiczną. Ta zaczyna się z momentem przesilenia zimowego, które – ze względu na długość roku słonecznego(!) – może przypadać na 21 lub 22 grudnia. Pierwszy dzień astronomicznej zimy w tym roku wypada na 21 grudnia. Będzie to najkrótszy dzień w roku (i tu szok!!!) i będzie trwał od 7 godzin i 10 minut do 8 godzin i 15 minut!!! Związane jest to z położeniem danego regionu Polski!!!
Od kilku dni długość dnia i nocy mieliśmy (średnio) na jednym poziomie 7 godzin 48 minut – dzień i 16 godzin i 12 minut – noc. Ta równonoc potrwa jeszcze do 26 grudnia, kiedy przybędzie dnia o jedną minutę. Następnego dnia przybędzie kolejna minuta, i kolejna aż w nowy rok dzień już będzie trwał 7h 53 minut. Każdy następny dzień będzie sukcesywnie się wydłużał aż do 16 marca (!!) kiedy to dzień przekroczy 12 godzin. Trochę nie teges bo zawsze myślałem, że noc równa się z dniem 21 marca(!?!)
Oprócz wymienionych i rozkminianych wyżej określeń zimy mamy jeszcze zimę meteorologiczną, którą ustalono na potrzeby meteorologów. Jej wyznaczenie pomaga w obliczaniu średnich statystycznych, które porównuje się zawsze do analogicznych okresów. Zima meteorologiczna już trwa — rozpoczęła się 1 grudnia i skończy 28 lutego.
Waldek JW
* źródło i pomiar czasu wg kalbi.pl
* z wyliczenia wygląda, że zima potrwa 80 dni