To już komplet

Poruszając się trasą szybkiego ruchu wydaje się, że skoro szybkiego to po co się zatrzymywać? Nic bardziej mylnego.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział Zielona Góra, właśnie oddano do użytku kierowców i ich pasażerów, ostatnią parę MOP*-ów na lubuskim odcinku trasy szybkiego ruchu, S3. Mimo, że ich budowa trochę trwała to jednak cieszy gdyż szybka jazda na dwupasmówce również potrafi człowieka wykończyć.

Te ostatnie dwa MOP-y zlokalizowane są na terenie gminy Sulechów, tuż, tuż przed wielkim miastem Zielona Góra, którego częścią jest Stożne, które z kolei dało tym MOP-om nazwę, Stożne Wschód i Zachód. Widzimy tu pewną nieścisłość ale właśnie tak postanowiono nazwać te miejsca odpoczynku podróżnych leżących w Gminie Sulechów.

Te ostatnie MOP-y są normalnymi parkingami gdzie można zatrzymać się i skorzystać z toalet, rozprostować nogi czy usiąść i skonsumować posiłek ze sobą przywieziony. Są tam również miejsca odpoczynku dla dzieci i dorosłych. Łącznie na trasie S3 w lubuskim mamy siedem par miejsc postoju:
– MOP Niegosławice (patrząc od południa w lubuskim) infrastruktura podstawowa jak Stożne
– MOP Lisiny j.w.
– MOP Racula ze stacją paliw i restauracją
– ww. MOP Stożne (otwarte w ostatnich dniach)
– MOP Kępsko – wyposażenie jak Racula
– MOP Popowo (za Międzyrzeczem) jak Racula i Kępsko (stacje paliw i restauracje)
– MOP Marwice uposażenie jak Stożne.

Obecne standardy dotyczące realizacji MOP-ów zakładają, że podstawowa infrastruktura każdego z nich powinna składać się z:
– parkingu dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów,
– toalet,
– miejsc do wypoczynku,
– placu zabaw dla dzieci
oraz siłowni zewnętrznej.
Wszystkie te elementy infrastruktury są dostępne na każdym z wybudowanych MOP-ów przy S3. 

Ponadto na MOP-ach o wyższych funkcjonalnościach (dawniej kat. II i III) kierowcy mogą skorzystać ze stacji paliw i restauracji, a na MOP-ach Racula i Marwice również ze stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. 

Więcej na GDDKiA ZG

WJW