Dokładnie 105 lat temu, 3 stycznia 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret tymczasowy „O urządzeniu i działalności inspekcji pracy”. To była jedna z pierwszych instytucji odradzającego się państwa polskiego.
W ramach obchodów zaplanowano cykl konferencji tematycznych i sesji naukowych poświęconych najistotniejszym kwestiom związanym z zapewnieniem bezpiecznych i godnych warunków pracy w Polsce, również w kontekście nowych wyzwań, jakie stoją przed zmieniającym się rynkiem pracy.
Jedna z takich konferencji odbyła się właśnie dzisiaj w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Jeszcze długo przed jej rozpoczęciem, kiedy organizatorzy dopinali ją na „ostatni guzik”, pojawili się pierwsi prelegenci. Ceniąc sobie widownię do której mieli przemawiać, zaznajamiali się z otoczeniem. Szczyt komunikacyjny na ul. Sienkiewicza 11 rozpoczął się około kwadrans przed 11.00 kiedy wszyscy chcieli jak najszybciej zająć miejsca na sali i jak najbliżej jej zaparkować. Niestety, w strefie zabytkowej zielonogórskiego RCAK zmieściło się niewielu. Co przebieglejsi parkowali na okolicznych płatnych miejscach postojowych i spokojnie dochodzili od 300 do 500 m do RCAK.
Punktualnie o 11.oo Konferencję rozpoczął Okręgowy Inspektor Pracy, Jerzy Łaboński witając wszystkich a ze szczególną uprzejmością gości z dalekiej Warszawy, Łodzi, Wrocławia czy bliżej położonego Gorzowa i Poznania. W imieniu Głównego Inspektora Pracy (przerwa urlopowa) przybył do Zielonej Góry pan Dariusz Minkowski. Wystąpił on przed widownią z listem od szefa GIP – Pani Katarzyny Łażewskiej-Hrycko i opowiedział o zadaniach i wymaganiach PIP.
Chwilę później dokonano dekoracji medalem GIP, Społecznego Inspektora Pracy z Centrum Usług Wspólnych w Sulechowie, pana Juliana Kozłowskiego, który był wielce zaskoczony odznaczeniem wręczonym przez samego zastępcę GIP i OIP w Zielonej Górze.
Kolejnym punktem programu była historia Inspekcji Pracy w Polsce i jej początki w Europie. W roli prelegenta wystąpił Franciszek Grześkowiak, Okręgowy Inspektor Pracy w latach 1998 – 2018:
– Historia Inspekcji Pracy. Powstanie i organizacja organów Inspekcji Pracy w Polsce i na Środkowym Nadodrzu;
Dr inż. Patryk Krupa, Instytut Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej / Katedra Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Zielonogórskiego wystąpił z prelekcją tematu:
– Kultura bezpieczeństwa jako fundament prewencji: od teorii do praktyki;
Dr hab. inż. Maciej Dzikuć, Instytut Ekonomii i Finansów / Katedra Innowacji i Przedsiębiorczości Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił temat:
– Znaczenie efektywnej komunikacji w kształtowaniu optymalnych warunków pracy;
Anastazja Sieniawska, specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Zielonej Górze:
– Działania prewencyjno-promocyjne realizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze;
Na zakończenie konferencji dla jej uczestników, po godz. 13:00 wystąpił muzyczny tercet zielonogórskich filharmoników.
Waldek W.