9 Pielgrzymka mężczyzn

„Ziemia ta u zarania została zroszona krwią świętych Braci Polskich, męczenników, którzy jak pochodnie gorejące dzisiaj prowadzą wasz Kościół ku nowym czasom. Nowe czasy, zbliżające się trzecie tysiąclecie, wymagać będą waszego świadectwa. Staną przed wami nowe zadania. Miejcie odwagę je podejmować.” *

„Nie bójcie się dawać Świadectwa” to myśl przewodnia 9 Pielgrzymki Mężczyzn do kolebki chrześcijaństwa i polskości w Międzyrzeczu.
Celem pielgrzymki jest sanktuarium Pierwszych Męczenników Polskich. Pielgrzymka jednak zacznie się gdzie indziej i jakby nie pielgrzymkowo.

foto: miedzyrzecz.biz

Organizator wykonawczy – Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. zaprasza wszystkich zainteresowanych 25. września na 9.30 do Piastowskiego Zamku Królewskiego w Międzyrzeczu**. Tam to o wyznaczonej godzinie nastąpi przywitanie pielgrzymów i zostanie odśpiewana pieśń Bogurodzica. Następnymi punktami programu są okolicznościowe przemówienia, pacierz, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość i apel wojskowy z salwami i rotą.
Na 10.00 jest przewidziana konferencja prof. dra hab. Grzegorza Kucharczyka pt. „Zachować dziedzictwo Narodu ochrzczonego. Nauki z historii”.
Po nim, na placu zamkowym w scenerii muzycznej nastąpi poczęstunek dla dodania sił pielgrzymkowiczów.
Kolejny pkt programu to przemarsz mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania.
Na miejscu już, w sanktuarium, po przygotowaniu liturgii (spowiedź, przywitanie) przez Kustosza ks. Michała Łobaza, rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem ks. Bpa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego z homilią prof. Henryka Wejmana z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Spotkanie pielgrzymkowiczów zakończy wspólny posiłek w scenerii muzycznej na placu przy sanktuarium.

* Słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1997 roku, podczas pielgrzymki apostolskiej do Gorzowa Wlkp. kiedy to uczcił Pierwszych Męczenników Polski.
** Gród w Międzyrzeczu należy do najstarszych misyjnych ośrodków chrześcijaństwa w Polsce. Przebywał w nim św. Wojciech, który w Międzyrzeczu przygotowywał wyprawę misyjną do Prus. On również, opodal międzyrzeckiego grodu, założył w 996 roku pierwszy klasztor w Polsce. Siedem lat później,  13 listopada 1003 roku, w czasie pełnienia misji ewangelizacyjnej w klasztorze zginęli podczas napadu bracia zakonni Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn. Zostali  kanonizowani w następny roku przez papieża Jana XVIII jako Pierwsi Świeci Męczennicy Polski.
Kult Świętych Męczenników Międzyrzeckich podtrzymywał m.in. Sługa Boży Bp Wilhelm Pluta, który w roku 1966 na nowo sprowadził do Międzyrzecza relikwie świętych, utracone w XI w. wskutek ówczesnych wojen.