Forum z Sołtysem

Trzy sesje plenarne i dwanaście paneli, w których aktywny udział weźmie ponad 50 ekspertów, prelegentów i uczestników debat, około dwustu gości – przedstawicieli samorządów i ponad dwudziestu partnerów biznesowych.

Dziś w Warszawie rozpoczęło dwudniowe obrady Forum Miasteczek Polskich. Wśród zaproszonych gości jest sulechowski włodarz Wojciech Sołtys. W myśl zasady – jak się uczyć to od najlepszych, Nasz Burmistrz uczestniczy w spotkaniach plenarnych i panelowych. Panele prowadzą wybitni znawcy tematu z NFOŚiGW – Artur Lorkowski, Polski Alarm Smogowy – Andrzej Guła, Krajowego Zasobu Nieruchomości – Bartłomiej Druziński, Ambasador Królestwa Dani – Ole Toft, Krajowy Konsultant Centrum Monitoringu i Jakości Powietrza w Airly – Jurand Saternus, Bank Gospodarstwa Krajowego Paweł Karpiński i wielu innych znawców prawa i gospodarki.

na mównicy gość specjalny

Organizatorem spotkania jest Forum Miasteczek i ACF Doradcy samorządu. Patronat honorowy nad Forum objął min. Cieślak i Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Minister też wystąpił z prelekcją na początku spotkania.
Patronat medialny sprawuje Serwis Administracyjno – Samorządowy (strategiczny) oraz TVP 3 Warszawa, Poznań, Lublin, Rzeszów.

W programie Forum na dziś jest:
od 9.30 do 11.00 Rejestracja uczestników i rozmowy przy kawie i herbacie. Potem zaraz otwarcie przez organizatorów i wystąpienie gościa specjalnego – min. Cieślaka. Po nim następnie prelekcja – wykład nt.
Małe i średnie miasta w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2021 – 2027 oraz w programach Krajowego Planu Odbudowy i Rządowego Funduszu Polski Ład.
Wystąpienie przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.
Koło 12.30 przerwa kawowa i znów rozmowy zakulisowe.

Po przerwie zapisani forumowicze wezmą udziała w wybranych panelach dyskusyjnych:
– Nowa perspektywa budżetowa UE oraz Krajowy Plan Odbudowy i Rządowy Fundusz Polski Ład – cele, zakres i formy wsparcia inwestycji samorządowych oraz o czym pamiętać, aby efektywnie wykorzystać środki unijne.
– Demografia małych miast. Jak radzić sobie z depopulacją, starzeniem się mieszkańców i odpływem młodych ludzi? Wsparcie mieszkalnictwa gminnego ze środków budżetu państwa. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Ustawa lokal za grunt.
– Szkoła pozytywnego rozwoju. Zastosowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu w celu podnoszenia efektów kształcenia i rozwoju doradztwa zawodowego. Ścieżki kariery uczniów.
– Zarządzanie budżetem małych miast. Struktura dochodów. Dług. Inwestycje. Podatki lokalne. Sposoby na zwiększanie dochodów budżetowych.
– Zarządzanie szkolnictwem w aspekcie finansów miast. Skuteczne sposoby ograniczania kosztów oświaty w JST.
– Cyfrowy urząd – efektywne narzędzia informatyczne oraz źródła ich finansowania.

Na zakończenie pierwszego dnia panelowego – Sesja podsumowująca pierwszy dzień Forum Miasteczek Polskich.

Ukoronowaniem pierwszego dnia Forum będzie Gala Miasteczek Polskich.

Dzień drugi zacznie się jak pierwszy od spotkania przy kawie i luźnych rozmów zanim organizator nie otworzy kolejnego dnia spotkania. Po nich Studia Przypadków i Nowoczesny urząd przyjazny dla mieszkańców. Druga część dnia to znowu panele dyskusyjne i na koniec sesja podsumowująca całe spotkanie. Całość zakończy się wspólnym obiadem w NOVOTEL HOTELS & RESORTS WARSZAWA CENTRUM.

Z informacji uzyskanych od Naszego Burmistrza, zainteresowany jest On panelami:
– Małe i średnie miasta w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2021 – 2027 oraz w programach Krajowego Planu Odbudowy i Rządowego Funduszu Polski Ład.
– Gospodarka odpadami. Czy może być taniej i efektywniej?
– Nowa perspektywa budżetowa UE oraz Krajowy Plan Odbudowy i Rządowy Fundusz Polski Ład – cele, zakres i formy wsparcia inwestycji samorządowych oraz o czym pamiętać, aby efektywnie wykorzystać środki unijne
– Rozwój gospodarczy w małych miastach. Struktura przedsiębiorstw. Rynek pracy. Aktywność zawodowa. Instytucje otoczenia biznesu. Programy wsparcia.

Waldek Włodek
foto WS