Jak się okazuje wcale nie łatwo namierzyć palacza śmieci albo rzeczywiście ludzie dbają o swoje środowisko i plastiki lądują tam gdzie powinny. Swego czasu robiliśmy sondę po wsiach sulechowskich jak wygląda ilość odpadów z tworzyw sztucznych w dniu odbioru takowych przez operatora. Zastanawiające było, że po jedną bramą wykładano 4-5 worków a u innych 3, 2, 1 (słownie: jeden). Kiedy przyjrzeliśmy się ilości mieszkańców w danych domostwach niby wszystko było jasne aczkolwiek nie do końca. Okazuje się, że jedna rodzina 4 osobowa (+50) potrafi zużywać dużo mniej opakowań z tworzyw sztucznych niż taka sama gdzie są młodzi ludzie. Nie o to jednak chodzi gdyż równie dobrze mogli je spalać :/ dlatego bywa mniej.
Żeby wyeliminować takie zachowania wiele gmin lubuskich robi badania powietrza nad swoim obszarem. I jak się okazuje – jest dobrze!
Obecnie w Gminie Kargowa podobne badania mają miejsce od 1 grudnia. Radni Kargowej mają na uwadze czyste powietrze w swojej malowniczej gminie przeznaczyli na ten cel fundusze. Zadaniem monitoringu obszaru dronem jest wyłapanie przede wszystkim osób spalających plastiki.
Poniżej oryginalny komunikat Gminy Kargowa.
„Informujemy, że pomiędzy 1 grudnia 2020 r. a 31 marca 2021 r. na terenie gminy Kargowa zostanie wykonany pomiar zanieczyszczeń powietrza przy pomocy drona z zainstalowanym specjalnym czujnikiem wskazującym poziom zanieczyszczeń w powietrzu tj. PM2.5/PM10, CO2, TVOC/LZO oraz HCHO. Urządzenie będzie kontrolować dym z kominów z posesji dzięki czemu będzie możliwość sprawdzenia kto pali w piecu odpadami.
Jak się dowiedzieliśmy w ratuszu:
„pierwsze informacje z badania są dobre”
Brawo kargowianie, tak trzymać – macie piękną okolicę…